Geokompozyt sorbujący wodę jest to przestrzenna konstrukcja służąca do zatrzymywania wody w glebie w taki sposób, aby była później dostępna dla roślin. Składa się między innymi z włókniny osłonowej oraz superabsorbentu polimerowego zatrzymującego wodę. Zatrzymana woda jest później pobierana przez korzenie roślin. Gdy spadnie deszcz, magazyn wody, jakim jest geokompozyt, zostanie uzupełniony. Opracowana technologia przełamuje barierę skutecznego stosowania superabosrbentów polimerowych w glebie, które do tej pory były wprowadzane do gleby w sposób bezpośredni, co nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Technologia ta pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 procent, przyczynia się do zwiększenia biomasy uprawianych roślin oraz poprawy rozwoju ich systemu korzeniowego. Opracowany geokompozyt może być stosowany w uprawie roślin jagodowych, zieleni miejskiej, w konstrukcjach dachów zielonych, czy na skarpach wałów przeciwpowodziowych, gdzie zwiększa ich bezpieczeństwo. Dzięki opracowanemu rozwiązaniu rośliny są bardziej odporne na suszę, a w ich uprawie można znacząco obniżyć zużycie wody.
Wyniki badań zyskały uznanie w prestiżowych czasopismach naukowych. Zostały też potwierdzone licznymi wdrożeniami. Opracowany przez zespół prof. Lejcusia geokompozyt sorbujący wodę został opatentowany w Polsce, 14 krajach UE, a następnie skomercjalizowany. Była to pierwsza komercjalizacja wyników badań B+R prowadzonych w ramach POIG. Obecnie jest w sprzedaży w Polsce, w wybranych krajach UE oraz w USA. Technologia zyskała uznanie w kraju i za granicą. Potwierdzają to liczne nagrody przyznane na wystawach wynalazczych, branżowych oraz konferencjach naukowych – Złote medale na targach wynalazków w Brukseli (62. wystawie The World Exhibition of Inventions, Research and New Technologies – Brussels Innova), nagroda Best Invention Over Seases na targach ITEX’14 w Kuala Lumpur (25th International Invention, Innovation & Technology Exhibitio), Grand Prix na IFRAEKO 2014, Best Paper Award na konferencji ICNSE 2014, czy Environmental Connection Conference 2015.
Obecnie, w ramach projektu Hydrobox2.0, opracowana została nowa, w pełni biodegradowalna
wersja geokompozytu. Dzięki zastosowanym materiałom ulega ona rozkładowi w glebie. W ten sposób dostarcza roślinom nie tylko wody, ale również niezbędnych substancji pokarmowych. Efektem są bardzo duże przyrosty biomasy oraz, jak dotychczas, ograniczenie zużycia wody. Dodatkowo nowy geokompozyt jest w znacznej części wykonany z materiałów odpadowych, przez co wpisuje się w założenia gospodarki cyrkulacyjnej.
